O astme

Čo je to astma?

Priedušková (bronchiálna) astma je chronické zápalové ochorenie dýchacich ciest. Dnes je týmto ochorením postihnutých asi 10% ľudí - detí i dospelých. Často sa vyskytuje u tých, ktorí trpia alergickými ochoreniami, ale aj u tých, ktorí mali v detstve časté problémy s prieduškami, nosom, prípadne majú nosové polypy, alebo majú chornický zápal dutín (sínusov).

Ako sa astma prejavuje - aké ma príznaky?

Astmatický záchvat spôsobuje opuch sliznice, zúženie priedušiek a zvýšenú tvorbu hlienu. Najčastejšie príznaky astmy sú:

 1. dýchavica - pocit ťažkého dýchania
 2. záchvat kašľa
 3. piskoty

Čo sa pri astme deje vo Vašich dýchacích cestách?

pluca astma

Dýchacími cestami prichádza do pľúc vzduch, aby mohol okysličiť krv. Vyzerajú ako rozvetvený strom, kde priedušky sú ako vetvičky. Priedušky zdravého človeka alebo astmatika pod kontrolou sú priechodné a vzduch nimi prechádza bez prekážok.

Keď nie je astma pod kontrolou, priedušky sa zúžia, opuchnú a tvorí sa nadmerné množstvo hlienu. Príčinou tažkostí astmatika je to, že stiahnuté priedušky bránia prúdeniu vzduchu pri dýchaní a telo dostáva menej kyslíka. Dýchanie je tažké, s piskotmi, znesiete menšiu telesnú námahu. Na hrudi cítite tieseň. V horšom prípade prichádza astmatický záchvat, ktorý môže byť pri nesprávnej okamžitej reakcii veľmi nebezpečný. Astmatický záchvat sa v kritických situáciách, ak nie je poskytnutá lekárska pomoc, môže skončiť aj smrťou.

zdravé a choré priedušky

Môže astmatik žiť plnohodnotným životom?

graf

Astma je chronické ochorenie, s ktorým človek žije celý život. Dnešný výskum a vývoj však priniesol skutočne prevratné poznatky, ktoré umožnili nové liečebné postupy a významne tak zvýšili kvalitu života astmatikov. Ak astmatik dobre spolupracuje s lekárom pri liečbe a to hlavne dodržiavením všetkých zásad, správnym užívaním liekov a kontrolovaním svojej choroby, môže žiť aktívnym a plnohodnotným životom. Astmatici dosahujú výborne výsledky v športoch, najmä v plávaní a veslovaní. 22 astmatikov sa stalo olympijskými víťazmi, z nich Mark Spitz vyhral 7x zlatú olympijskú medailu. Práve pokrok v liečbe znamená, že astmatik sa viac nemusí v žiadnom ohľade cítiť menejcenným kvôli nižšej výkonnosti, neprijemným záchvatom kašľa, častým chorobám. Astma, podobne ako cukrovka.

Aké sú zásady života astmatika?

Astmatik by mal dodržiavať nasledujúce zásady: nefajčiť a nezdržiavať sa v zafajčených priestoroch

 • udržiavať primeranú teplotu a vlhkosť v byte a na pracovisku
 • nepouživať prenikavé vône - kozmetiku, parfémy, osviežovače vzduchu
 • odstrániť zo spálne všetko, čo by mohlo zachytávať prach a roztoče ťažké závesy, koberce, čalunenný nábytok, ozdobné vankúše
 • používať antialergické poťahoviny (plachty, obliečky...) s klinickými atestami
 • pomocou relaxačných a dýchacích cvičení sa usilovať zvládnuť stresové situácie denného života
 • dodržiavať zásady životosprávy (pravidelné stravovanie a spánok, udržiavanie primeranej telesnej hmotnosti...)
 • nechovať zvieratá
 • v prípade zistenej alergie na potraviny dodržiavať diétu a pokyny lekára
 • dodržiavať hygienu a výber hračiek deťom
 • pri sennej (peľovej) astme dodržiavať špeciálny režim podľa pokynov lekára

Ďalšie informácie nájdete na nasledovných webových stránkach:
www.eastma.sk a www.alergo.sk

"Zdravie je jednou z najdôležitejších ľudských hodnôt. Každý je zodpovedný za ochranu a podporu vlastného zdravia, ale zároveň sa očakáva, že spoločnosť k tomu zabezpečí primerané podmienky. Každý má mať právo na prístup k takému štandardu zdravotnej starostlivosti, ktorý je v súlade s právnymi predpismi platnými v SR a so súčasným stavom lekárskej vedy."

Charta práv pacienta v SR... arrow čítaj ďalej

Viete, že ...

Astma a šport

Často diskutovanou otázkou, s ktorou sa stretávame v otázkach pacientov, je vhodnosť alebo potreba športovania pri astmatickom ochorení...

arrow čítaj ďalej

Speleoterapia – možnosť priaznivého ovplyvnenia astmy

Priedušková astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré sprevádza astmatika počas celého života. Cieľom liečby je mať chorobu pod kontrolou, aby aj astmatik mohol žiť plnohodnotným životom, aby sa mohol zo života radovať, aby mohol pracovať, športovať a podobne...

arrow čítaj ďalej

copyright,Združenie astmatikov slovenskej republiky©2004 | webmaster mousy | webdesign pollux